Neden İş Sağlığı ve Güvenliği00:50

  • 134 views
Yayın Tarihi Eylül 1, 2019

“Neden İş Sağlığı ve Güvenliği” sorusunun cevabını rakamlarla vermek isteriz;

  • Dünya genelinde HERGÜN 1 milyonun üzerinde iş kazası yaşanmakta, bu kazalardan 5500 çalışan işle ilgili hastalıklardan kaynaklı iş göremezlik durumuna düşmekte, 900 çalışan ise ölmektedir.
  • Ülkemizde ise durum daha da vahim; HERGÜN 180 iş kazası yaşanmakta, HERGÜN 4 kişi ölmekte ve 7 kişi iş göremezlik durumuna düşmektedir.
  • SGK’nın istatistik bilgilerinde ise; 65.000 iş kazasından; 1550 ölümlü kaza, 2100 iş göremezlikle sonuçlanan kaza meydana gelmiştir. Ayrıca aynı dönemde 550 meslek hastalığı ve bu meslek hastalıklarının ise 15 adedi ölümle sonuçlanmıştır.
  • Türkiye’de her 6 dakikada bir iş kazası meydana geliyor, her iki buçuk saatte bir işçi sakat kalıyor ve her altı saatte bir işçi maalesef yaşamını yitiriyor.

 

Bu kazaların % 78’i emniyetsiz(KKD’siz) çalışmalardan, %20’si emniyetsiz durumlardan ve % 2’si de doğal olaylardan kaynaklanmaktadır. Yani emniyetsiz çalışmalar iş güvenliğinin öneminin ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.

Kısaca iş kazalarının % 98’inin nedeni İNSAN’dır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kazaların % 50’si sabah vardiya değişimlerine yakın saatlerde meydana geliyor. Bunun sebebi ise uykusuzluk, tedbirsizlik, işte acelecilik ve işi zamanında yetiştirememe endişesi oluşturuyor.  Yapılan bir diğer uluslararası araştırmada ise iş kazaları kıştan yaza doğru artış göstermektedir. İş kazalarının en az olduğu dönem ise sonbahar dönemidir.

  • 3 × 2 =

Videomuzu Beğendiniz mi?
Hayır Teşekkürler. KAPAT!